سیستم آبیاری هوشمند، آبیاری هوشمند چیست؟

آبیاری هوشمند، سیستم آبیاری هوشمند چیست؟


امروزه موضوع کمبود آب به خصوص در کشورهای دارای آب و هوای گرم و خشک، بسیار جدی و قابل لمس است. تقریبا در تمام کشورها، بخش زیادی از  مصرف بی‌رویه آب  مربوط به کشاورزی می‌باشد. در صنعت کشاورزی به دلیل آبیاری به روش قدیمی، میزان قابل توجهی از آب و انرژی هدر می‌رود و همچنین هرساله به دلیل کم آبی یا آبیاری زیاد، محصولات زیادی از بین می‌روند.

از جمله مهمترین کارهایی که برای رفع این قبیل مشکلات باید انجام داد، استفاده از سیستم آبیاری هوشمند می‌باشد.

سیستم آبیاری هوشمند چیست؟

سیستم آبیاری هوشمند، سیستمی است که می‌توان زمین یا محل مورد نظر را با توجه به نیاز و زمانبندی به صورت خودکار، آبیاری کرد. با این روش می‌توان از هدر رفتن آب به میزان قابل توجهی، جلوگیری کرد. از این سیستم نه تنها در مقیاس و زمین‌های بزرگ می‌توان استفاده کرد، بلکه در مقیاس‌های کوچک نیز می‌توان از مزایای این روش بهره برد. سالانه حجم زیادی از منابع آب زمین، به دلیل سیستم آبیاری قدیمی هدر می‌رود، به همین دلیل هرچه زودتر باید به فکر راه‌اندازی سیستم آبیاری هوشمند باشیم.

سیستم آبیاری قدیمی، بر اساس برنامه‌ها و تایمرهای از پیش تعیین شده، عمل می‌کند، ولی سیستم آبیاری هوشمند، شرایط آب و هوایی، شرایط خاک و... را در نظر گرفته و با توجه به آن میزان آب مورد نیاز گیاه را سنجیده و در نهایت در زمان مناسب به صورت خودکار، زمین را آبیاری می‌کند.

طراحی سیستم آبیاری هوشمند:

در طراحی این سیستم، با کمک حسگرهای رطوبت سنج و بررسی وضعیت آب و هوا، احتمال بارش باران و میزان رطوبت خاک را تخمین زده و به صورت کاملا زمانبندی شده و برنامه‎ریزی شده، فرآیند آبیاری صورت می‌گیرد. کشاورزان این امکان را دارند تا به هنگام نیاز و در زمان دقیق و تعیین شده، زمین‌های خود را آبیاری کنند. این سیستم امکان آن را دارد تا با محاسبه احتمال بارندگی، آبیاری را به تاخیر بیندازد که میزان هدر رفتن آب را کاهش داده و درصد به ثمر رسیدن محصولات را افزایش ‌دهد.

مزایای سیستم آبیاری هوشمند:

 • افزایش بازدهی محصول
 • صرفه جویی در انرژی و منابع
 • راه اندازی این سیستم، در طولانی مدت باعث صرفه جویی در هزینه‌های شما نیز خواهد شد.
 • در سیستم آبیاری هوشمند علاوه بر آبیاری، کوددهی نیز در زمان نیاز به صورت خودکار انجام می‌شود.
 • آبیاری به این روش، بسیار کارآمدتر و موثرتر از سیستم آبیاری قدیمی می‌باشد، زیرا در سیستم آبیاری قدیمی فقط طبق برنامه‌ای که از پیش تعیین شده، زمین مورد نظر آبیاری می‌شود، ولی در سیستم آبیاری هوشمند، هر زمان که زمین نیاز به آب و رطوبت داشته باشد، به صورت خودکار آبیاری صورت می‌گیرد.
 • زمانی که باران ببارد، آبیاری به صورت خودکار متوقف می‌شود.
 • سیستم آبیاری هوشمند به صورت قطره‌ای عمل می‌کند، به همین دلیل بهترین را برای صرفه جویی در مصرف آب است.
 • سیستم آبیاری هوشمند از زمان شروع آبیاری، زمان پایان آبیاری و اینکه چقدر طول می‌کشد، اطلاع دارد و حتی می‌داند که چه روزهایی از هفته نیاز به آبیاری می‌باشد.
 • سیستم آبیاری هوشمند این امکان را به شما می‌دهد که از راه دور و از طریق گوشی و کامپیوتر آبیاری زمین‌های خود را کنترل کنید.
 • و...

معایب سیستم آبیاری هوشمند:

 • سیستم آبیاری هوشمند، نیاز به صرف هزینه بیشتری نسبت به آبیاری قدیمی دارد، اما توجه داشته باشید که با راه‌اندازی این سیستم، در هزینه‌های برق و آب شما بسیار صرفه جویی خواهد شد، بنابراین در طولانی مدت این هزینه‌ها جبران خواهند شد.
 • در صورت راه اندازی این سیستم به منظور آبیاری چمن، بهتر است قبل از چمن کاری، این سیستم را زیر زمین جایگذاری کنید، زیرا ممکن است بعد از چمن کاری نیاز به حفاری قسمت‌هایی از زمین باشد.


هنوز کامنتی ثبت نشده است!؟ چرا شما اولین نفر نباشید؟
افزودن کامنت

تماس با ما: